Warto przekazać nam 1%

Miejsce

Polska

Termin

rozliczenia PIT za 2019 rok

Organizator

Kontakt

fundacja@totoanimo.org

Fundacja Toto Animo zajmuje się głównie wspieraniem dorosłych osób z autyzmem. Wbrew nazwie „autyzm dziecięcy”, zaburzenie to nie znika wraz z otrzymaniem dowodu osobistego. Po zakończeniu obowiązku szkolnego znika natomiast dofinansowanie na naukę i terapię.

Od kwietnia 2019 roku główna działalność Fundacji prowadzona jest na terenie „Błękitnego Domku”. Nazwaliśmy go w ten sposób, gdyż znajduje się on u zbiegu ulic Błękitnej i Zecerskiej w pruszkowskiej dzielnicy Malichy, a kolor niebieski – to symboliczny kolor autyzmu.

W Błękitnym Domku odbywają się treningi umiejętności społecznych, tzw. TUSy. W dni powszednie przebywa tu mała grupa dorosłych z autyzmem i głęboką niepełnosprawnością intelektualną. Głębokość zaburzeń spowodowała, że nie można było dla nich znaleźć miejsca w innych placówkach. Projekt TUS dla tej grupy trwa już od kilku lat pod nazwą Klub „Ku samodzielności”.

Druga grupa TUS – to osoby dorosłe, względnie samodzielne. Natomiast najczęściej postrzegani są przez społeczeństwo, a przede wszystkim przez neurotypowych równieśników jako zbyt ekscentryczni, by się z nimi zadawać. Niedekwatne „niegrzeczne” zachowania, dziwne poczucie humoru i zainteresowania, specyficzny dobór słów i melodia mowy... – wszystko to powoduje, że pomimo normalnego poziomu inteligencji ich funkcjonowanie w społeczeństwie jest niezywkle trudne. Podczas spotkań uczestnicy mogą porozmawiać o różnych trudnych sytuacjach z terapeutą oraz spotkać się z kolegami, którzy napotykają podobne problemy.

Mury Błękitnego Domku nie stoją puste przez całe weekendy. Na prośbę rodziców z gminy Michałowice i z gminy Brwinów terapeuci klubu Ku samodzielności prowadzą również TUSy dla dzieci.
Prowadziliśmy też opiekę wytchnieniową dla dzieci z autyzmem z gminy Michałowice.

Dzięki środkom z 1% w 2019 roku udało nam się kupić piec do wypału gliny. Korzystają z niego zarówno dorosłe osoby z autyzmem, jak i dzieci uczestniczące w treningach umiejętności społecznych w Błękitnym Domku.

W tym roku zima była łaskawa, dzięki czemu budżet naszej placówki zamknie się. Wiele prac administracyjnych jest wykonywanych na zasadach wolontariatu. Staramy się racjonalnie wydawać każdą złotówkę. Chcielibyśmy rozwijać naszą działalność, by móc w szerszym zakresie wspierać osoby z autyzmem w naszej okolicy. Chcielibyśmy za kilka lat przenieść się do „własnych” czterech ścian. Szukamy możliwości do finansowania budowy kameralnego miejsca wspierania osób z autyzmem zarówno w trybie dziennym, jak i nocnym.

Każda złotówka z Twojego 1% przybliży nas do osiągniecia celu – godnego życia i sensownej terapii dla osób z autyzmem w naszej okolicy.

Najczęściej nie mamy czasu na chwalenie się naszą działalnością. Na bieżąco można śledzić to, co się u nas dzieje na fundacyjnej stronie Facebook. A i tak robimy jeszcze więcej :)

Partnerzy / sponsorzy